Podatnik w pułapce
Podatnik w pułapce
RYS. MICHAŁ KORSUN
ALEKSANDRA NIEDZIELSKA
Opinie klasyfikacyjne GUS dla potrzeb VAT są w istocie władczymi rozstrzygnięciami wobec podatnika, w dodatku o niskiej jakości merytorycznej.
Kwestia uczestnictwa organów statystycznych w określaniu obowiązków podatkowych budzi kontrowersje już od dawna. Główne zastrzeżenia dotyczą tego, że klasyfikacje kształtujące sytuację podatnika naruszają zasadę wyłączności ustawy dla regulowania materii podatkowej (art. 217 konstytucji). Jak to stwierdził także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 maja 1995 r. (SA/P 255/95), klasyfikacja to przede wszystkim tzw. normy techniczne, a nie przepisy prawa podatkowego powszechnie obowiązujące. Normy te stały się jednak swoistymi przepisami podatkowymi na skutek m.in. postanowień art. 4 pkt 1, art. 18 ust. 2, art. 54 ustawy o podatku od towarów i usług oraz załączników nr 1, 3, 4, 5 do tej ustawy.
Żadnej możliwości obrony
W sprawie tkwi także inny aspekt o podstawowym znaczeniu dla praworządnego układu stosunków prawnych w państwie: opinie wydawane przez organy statystyczne nie są decyzjami w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego. W obowiązujących przepisach brak podstaw dla stosowania k.p.a. do procedury klasyfikacyjnej. W efekcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta