Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamiast 30 i 40 proc. - 19 i 30 proc.

10 lutego 2003 | Prawo | IL

Niższe zaliczki dla małżeństw i samotnych rodziców

Zamiast 30 i 40 proc. - 19 i 30 proc.

Jak co roku, również w trakcie 2003 r. małżonkowie i samotni rodzice, którym przysługuje prawo do preferencyjnego opodatkowania, mogą wcześniej konsumować wynikające z tego korzyści - w formie odpowiedniego obniżenia zaliczek na podatek dochodowy pobieranych przez płatnika. Konieczne jest złożenie oświadczenia.

Z obniżenia mogą korzystać tylko osoby mające prawo do preferencyjnego opodatkowania. Nie wchodzi więc ono w rachubę, jeśli podatnik, jego małżonek, samotny rodzic lub jego dziecko uzyskują przychody objęte kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jednak prawo do preferencyjnego opodatkowania, a więc i do płacenia obniżonych zaliczek, zachowują osoby, które w 2003 r. korzystają z nowego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5 i 20 proc.) obejmującego wypływy z najmu, podnajmu itd. Przysługuje ono samotnie wychowującym dzieci, po orzeczeniu przez sąd separacji, a także gdy małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zainteresowani obniżeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2845

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament