Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Celnik oceni uczciwość, sprawdzi bak, rozłoży na raty

10 lutego 2003 | Prawo | AG

Nowelizacja kodeksu celnego: ułatwienia zgodne z normami europejskimi

Celnik oceni uczciwość, sprawdzi bak, rozłoży na raty

  • Sprawdzanie paliwa w baku pojazdu : etapy kontroli
Pojęcie "cło" zastąpią "należności celne przywozowe". Pojawią się nowe organa celne i ich nowe kompetencje. Będą ułatwienia przy zgłoszeniach celnych, procedurach uszlachetniania czy zwolnieniach z długu celnego.

Kolejna nowela kodeksu - pierwsze czytanie jej projektu odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu - ma jeszcze bardziej zbliżać polskie przepisy celne do norm unijnych.

W projekcie zapisano np., że celnicy będą mogli kontrolować, jaki rodzaj paliwa znajduje się w zbiorniku pojazdu przekraczającego polską granicę (patrz ramka). Tak jak policjanci, zatrzymując samochód do kontroli muszą być umundurowani i stać w pobliżu specjalnie oznakowanych samochodów.

W trakcie postępowania kontrolnego będą działać na podstawie ordynacji podatkowej. Chodzi o takie kwestie, jak wyłączenie pracownika, doręczenia, wezwania, udostępnianie akt, dowody, postanowienia, zażalenia, kary porządkowe, koszty postępowania.

Wartość towarów wyznacza kwotę cła

Z proponowanych przepisów wynika, że łączna kwota uiszczanych co miesiąc należności celnych przywozowych nie może przekroczyć ich wartości obliczonej przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2845

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament