Właściciele kontra lokatorzy
Właściciele kontra lokatorzy
BEATA KALINOWSKA
Od kwietnia można dokonywać eksmisji na bruk. W oczekiwaniu na egzekucję wyroku znajduje się w Warszawie kilkaset rodzin. Jednak do biur Ogólnopolskiego Ruchu Ochrony Interesów Lokatorów nie zgłasza się w sprawie eksmisji więcej osób niż zwykle.
- Jest ich nawet trochę mniej. Wydaje się, że komornicy nie są tak skorzy do egzekucji, gdyż sądy dalej orzekają eksmisje z mieszkań zarówno spółdzielczych oraz lokatorskich, jak i zakładowych. W 2002 r. na 220 orzeczonych w Warszawie eksmisji tylko w 48 przypadkach przyznano lokale socjalne. Pozostałe to, niestety, eksmisje na bruk - mówi Piotr Urbańczyk z Ogólnopolskiego Ruchu Ochrony Interesów Lokatorów.
Gdy nie płacisz
Barbara T. mieszka w lokatorskim lokalu spółdzielczym przy ul. Opinogórskiej w Warszawie. Pierwszy wyrok eksmisji otrzymała w 1995 r. z powodu zaległości w płaceniu czynszu.
- Wtedy jeszcze pracowałam i starałam się płacić, ale niestety w domu miałam alkoholika i dziecko na utrzymaniu. Zaczęły się więc zaległości w płaceniu czynszu - wspomina Barbara T.
- Barbara T. mieszka w tym lokalu do tej pory, gdyż zgodnie z art. 35 ustawy o ochronie praw lokatorów, jeśli do 31...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta