Mleczna potęga
W województwie podlaskim skupia się jedna piąta krajowej produkcji mleka. Większość spółdzielni mleczarskich posiada certyfikaty umożliwiające eksport wyrobów na rynki unijne. Podlaskie mleczarnie od lat nie schodzą z pierwszych miejsc rankingów najlepszych spółdzielni mleczarskich w kraju.
W zbudowaniu nowoczesnych wysokotowarowych gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka pomógł m.in. realizowany przed kilkoma laty przy pomocy rządu holenderskiego program "Turośl". Standard wielu gospodarstw mleczarskich nie ustępuje podobnym fermom z krajów UE. Przyznał to G?nter Verheugen, komisarz UE ds. rozszerzenia, który w 2000 r. odwiedził podlaskich producentów mleka. Podlaskie wysokotowarowe fermy mleczarskie w niczym nie przypominają tradycyjnych gospodarstw. Nowoczesne, skomputeryzowane obory spełniają normy UE, kilkusethektarowe gospodarstwa hodują często po kilkaset sztuk rasowego bydła. Hodowli bydła sprzyja też natura.
- Jesteśmy najlepsi. W ostatnich kilku latach tylko dwa razy zajęliśmy drugie miejsce w rankingach na najlepszą polską mleczarnię - mówi z satysfakcją Dariusz Sapiński, prezes SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Kroku Mlekovicie dotrzymuje Mlekpol z Grajewa, producent Łaciatego. To ścisła czołówka polskich mleczarni. Mlekovita 25 proc. swojej produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta