Argumenty za i przeciw
Argumenty za i przeciw
RYS. ZBIGNIEW KOŁACZEK
Leasing to jedna z form pozyskiwania środków trwałych potrzebnych w działalności gospodarczej. W porównaniu z najmem czy dzierżawą otwiera drogę do nabycia używanego środka na własność. W przeciwieństwie do zakupu na kredyt jest z reguły bardziej kosztowny, ale za to nie wymaga od przedsiębiorcy, by już na wstępie angażował swój kapitał. Oceniając wady i zalety leasingu, nie sposób też pominąć skutków podatkowych.
Zakup środka trwałego (np. maszyny, urządzenia, samochodu) na własność wymaga od przedsiębiorcy wyłożenia własnych środków. Jeśli jest to zakup na kredyt, bank ustala z reguły minimalny wkład własny kredytobiorcy.
Z podatkowego punktu widzenia przedsiębiorca nie traktuje kredytu jako swego przychodu, a tym samym spłacanych rat nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu pomniejszających podstawę opodatkowania. Kosztem podatkowym są natomiast: spłacane odsetki oraz ewentualne różnice kursowe, jeśli kredyt nie jest zaciągany i spłacany w złotych. Wydatki na zakup środka trwałego kredytobiorca odlicza od swojego przychodu stopniowo, dokonując co miesiąc odpisów amortyzacyjnych.
Niewątpliwą zaletą tej formy pozyskiwania środków trwałych jest to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta