Terroryzm państwowy u progu XXI wieku
Terroryzm państwowy u progu XXI wieku
MAREK SAFJAN
Wojna przeciwko reżimowi Saddama Husajna wyznacza początek nowego etapu walki z terroryzmem.
Ukazuje z pełną wyrazistością różne jego oblicza: ten dobrze znany i opisany, związany z działaniem jednostek i grup, choćby nawet dobrze zorganizowanych, i ten, który ma postać znacznie groźniejszą - przybiera kształt terroryzmu państwowego.
Instrumentarium prawne wypracowane na różnych forach międzynarodowych - ONZ, Rady Europy, Unii Europejskiej - jest nakierowany na zdefiniowanie terroryzmu w tej pierwszej postaci i w odniesieniu do tak pojmowanego zjawiska stara się określić metody postępowania, formy współpracy międzynarodowej, niezbędne środki prawne, a także implikacje w sferze praw i wolności obywatelskich. Nie zostały natomiast określone przesłanki i sposoby walki z terroryzmem w drugiej postaci, a więc z tym, który przybiera formę działań państwa, wykorzystującego swoje prerogatywy oraz możliwości działania (również na scenie międzynarodowej) przede wszystkim do zniewolenia własnego społeczeństwa, ale także destabilizowania i zwalczania demokratycznych i wolnych narodów.
Reakcja międzynarodowej społeczności
Nie ulega wątpliwości, że samo postawienie zagadnienia, jakim jest istnienie terroryzmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta