Co z Lepperem, co z Rydzykiem?
Co z Lepperem, co z Rydzykiem?
Krzysztof Masłoń
Chętnych na 30-tomową Wielką Encyklopedię PWN znalazło się około 30 tysięcy. W dzisiejszej sytuacji rynkowej to niemałe osiągnięcie marketingowe, jednak w zestawieniu z kilkusettysięcznymi nakładami encyklopedii z czasów PRL prezentuje się mizernie. Dawne rekordy pozostają niezagrożone, przede wszystkim ze względu na konkurencję ze strony elektronicznych mediów. Encyklopedia niekoniecznie zajmować musi pół regału, można przecież mieć ją na CD-ROM-ie, można też korzystać z niej poprzez Internet (on-line). Każdy prawdziwy miłośnik książki powie jednak, że to nie to samo. I w dużej mierze będzie miał rację.
- Użytkownicy przekonali się już, że do jednych celów bardziej przydatne są elektroniczne leksykony, słowniki, encyklopedie, a do innych klasyczne, papierowe - mówi Jan Wojnowski, redaktor naczelny Wielkiej Encyklopedii PWN. - Student filozofii, na przykład, który ma przeanalizować pojęcie "wolność" u wielu filozofów, do pewnego momentu będzie korzystał z fantastycznych, elektronicznych indeksów, błyskawicznie dowiadując się, ile razy i w jakich kontekstach pojęcie to występuje u różnych myślicieli: od Platona do Kanta. Szybko jednak przekona się, że te uzyskane wiadomości nie układają mu się w żaden system, nie wie, co z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta