Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naród ofiar

02 sierpnia 2003 | Plus Minus | WP
źródło: Nieznane

Nowa niemiecka pamięć

Naród ofiar

Idea zbudowania w Niemczech Centrum przeciw Wypędzeniom to nie zjawisko izolowane, lecz doskonale wkomponowane w procesy, które dokonują się w Niemczech w ostatnich latach. Sprawa Centrum stała się najgłośniejsza. Choć nie tylko ona może budzić obawy.

Lato 1943 roku było w północnych Niemczech bardzo upalne. W ostatnim tygodniu lipca temperatura w Hamburgu - metropolii portowej, ośrodku zbrojeniowym i perle europejskiej historii, pełnej zabytkowych uliczek, kościołów i śladów kilkusetletniej kultury Hanzy - sięgała 30 stopni. Miasto było "wysuszone", warunki dla wielkiego pożaru idealne.

Operacja "Gomora"

Spacerując dziś po Hamburgu, można jedynie wyobrażać sobie tamto miasto. Plątaninę średniowiecznych uliczek zastąpiły szerokie arterie, obudowane bezdusznymi blokami z betonu i szkła. Nieliczne budowle, z pozoru zabytkowe, to rekonstrukcje.

Niszczenie starego Hamburga trwało od 24 lipca do 3 sierpnia - alianckie bombowce w trzech kolejnych nalotach zrzuciły na głowę każdego hamburczyka 8 kg bomb. Operacja nosiła kryptonim "Gomora". Jak w Księdze Rodzaju Abraham patrzył na zagładę grzesznego miasta, tak lotnikom dane było oglądać z góry koniec Hamburga.

Mimo że strategiczne naloty trwały od kilku lat, dopiero w Hamburgu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2990

Spis treści
Zamów abonament