Sekrety Warszawy
- Kercelak dawny i nowy
- Polna od Pola Mokotowskiego
Kercelak dawny i nowy
Warszawiacy bardzo lubili dogodnie usytuowany i dobrze zaopatrzony Kercelak
(C) ARCHIWUM DOKUMENTACJI MECHANICZNEJ
Na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej pędzą samochody, tramwaje i autobusy, dźwięczą klaksony. Pobliskie domy i biurowce nie pamiętają dawnej Warszawy. Kiedyś mieściło się tu legendarne targowisko na nieistniejącym dziś placu Kercelego. W pobliżu skrzyżowania wybudowano w latach 90. osiedle. Nadano mu nazwę Kercelak - to ślad po istniejącym tu przed wojną bazarze.
W II połowie XIX w. niejaki Józef Kerceli ofiarował miastu swoją posesję między ul. Chłodną i Leszno z przeznaczeniem na targ paszą. Teren o powierzchni 1,5 ha wybrukowano drobnym kamieniem polnym i w 1867 r. utworzono tu plac targowy. Po przeniesieniu parę lat później straganów z pl. Grzybowskiego (w związku z budową kościoła Wszystkich Świętych na Grzybowie) na Kercelaku można było kupić najróżniejsze rzeczy. Powstał największy i najbogatszy bazar w stolicy. Konkurencję miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta