Wirus historii
Wirus historii
BOGUSŁAW MAJEWSKI
Teza Klausa Bachmana ( "Rz" z 18 grudnia ), dotycząca zakończonego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, podobnie jak wiele komentarzy, które docierają do nas w ostatnich dniach z Europy, dałaby się ująć właściwie w dwóch zdaniach. 1. Europa poniosła klęskę, za którą odpowiada Polska, dając tym samym dowód stereotypowej tezie, że jest krajem "nieobliczalnych nacjonalistów", którzy nie są w stanie kierować się europejskim interesem. 2. Odrzucając "wszystkie propozycje kompromisu", skazujemy się na izolację, a w efekcie przyczyniamy do konstruowania "Europy kilku prędkości".
Można się tylko dziwić opiniom Klausa Bachmana. Zna on przecież, jak mało kto, historię Polaków. Wie doskonale, jakie procesy i wydarzenia historyczne kształtowały nasze postrzeganie Europy i dzięki jakim zdarzeniom historia podzielonej Europy końca XX wieku zmieniła bieg. Solidarność - to było nie tylko hasło ze sztandarów. To była kwintesencja polskiego ducha narodowego, który stał się inspiracją do uruchomienia procesów jednoczenia kontynentu. I tak jest również dzisiaj.
W toku debaty dyplomatycznej i dyskusji medialnej niedostrzegana jest podstawowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta