Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wybierano doradców

11 marca 1995 | Ekonomia | TŚ

Prywatyzacja banków

Jak wybierano doradców

Bank Przemysłowo-Handlowy jest jedynym do tej pory prywatyzowanym bankiem z "dziewiątki", który sam dobierał sobie doradców. Przy prywatyzacji Wielkopolskiego Banku Kredytowego głównym doradcą, działającym na zlecenie Ministerstwa Finansów, był brytyjski bank Schroders, zaś przy prywatyzacji Banku Śląskiego -- francuski Banque Paribas. Ministerstwo Finansów ogłosiło też przetarg na konsorcjum doradcze, które ma obsługiwać prywatyzację Banku Gdańskiego.

Udział Schrodersaw prywatyzacji WBK sfinansowany został z brytyjskiej pomocy dla Polski. Na podobnych zasadach w prywatyzacji BSK uczestniczył Banque Paribas. Dyrektor, Jarosław Biernacki z Ministerstwa Finansów powiedział "Rz", że resort ogłosił przetarg na doradztwo przy prywatyzacji BG m. in. dlatego, że właściciel banku musi się liczyć z kosztami ponoszonymi przy prywatyzacji. Dodał, że sama metoda prywatyzacji, zaproponowana przez współpracującą z BG firmę Schroders Polska, jest powszechnie znana.

Kto pierwszy doradzał BPH

Przygotowania do prywatyzacji Banku Przemysłowo-Handlowego SA rozpoczęły się jeszcze w 1993 r. Wtedy to Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg dla firm doradczych. Mogły w nim jednak uczestniczyć tylko firmy amerykańskie, gdyż projekt miał być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 426

Spis treści
Zamów abonament