Jak wybierano doradców
Prywatyzacja banków
Jak wybierano doradców
Bank Przemysłowo-Handlowy jest jedynym do tej pory prywatyzowanym bankiem z "dziewiątki", który sam dobierał sobie doradców. Przy prywatyzacji Wielkopolskiego Banku Kredytowego głównym doradcą, działającym na zlecenie Ministerstwa Finansów, był brytyjski bank Schroders, zaś przy prywatyzacji Banku Śląskiego -- francuski Banque Paribas. Ministerstwo Finansów ogłosiło też przetarg na konsorcjum doradcze, które ma obsługiwać prywatyzację Banku Gdańskiego.
Udział Schrodersaw prywatyzacji WBK sfinansowany został z brytyjskiej pomocy dla Polski. Na podobnych zasadach w prywatyzacji BSK uczestniczył Banque Paribas. Dyrektor, Jarosław Biernacki z Ministerstwa Finansów powiedział "Rz", że resort ogłosił przetarg na doradztwo przy prywatyzacji BG m. in. dlatego, że właściciel banku musi się liczyć z kosztami ponoszonymi przy prywatyzacji. Dodał, że sama metoda prywatyzacji, zaproponowana przez współpracującą z BG firmę Schroders Polska, jest powszechnie znana.
Kto pierwszy doradzał BPH
Przygotowania do prywatyzacji Banku Przemysłowo-Handlowego SA rozpoczęły się jeszcze w 1993 r. Wtedy to Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg dla firm doradczych. Mogły w nim jednak uczestniczyć tylko firmy amerykańskie, gdyż projekt miał być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta