Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkiej Emigracji kłopoty z Rosją

11 marca 1995 | Plus Minus | TS

Książki nagrodzone przez "Przegląd Wschodni"

Wielkiej Emigracji kłopoty z Rosją

Setka druków politycznych i siedemdziesiąt tytułów czasopism posłużyło Andrzejowi Nowakowi do przedstawienia obrazu Rosji i postaw wobec niej w publicystyce Wielkiej Emigracji. Po przegranej wojnie z carem Mikołajem I kwestia stosunku do wschodniego sąsiada była w oczywisty sposób jedną z najważniejszych, jakie podejmowano na emigracji.

Adam Mickiewicz w wydanych w 1832 r. "Księgach narodu i pielgrzymstwa polskiego" pisał: "Nie chcemy złorzeczyć całemu moskiewskiemu narodowi". Nie wierzył, by kilkadziesiąt milionów Rosjan miało serca katów i niewolników. Adam Mickiewicz i Joachim Lelewel, współautorzy "Odezwy do Rosjan" uważali, że antagonizm rządów i ludów powinien zaznaczyć się najostrzej w Rosji. Według poety dzień upadku despotów będzie pierwszym dniem zgody i pokoju narodów. Poeta i profesor uważali, że rosyjski despotyzm jest spowodowany wpływami germańskimi i mongolskimi. Dlatego wołali wodezwie do Rosjan: "Precz z jarzmem cudzoziemczym! "

Misja i braterstwo

Czy Rosja mogła sama zrzucić z siebie to jarzmo? Mickiewicz wyrażał przekonanie, że "nie wszyscy Rylejewy skonali na szubienicy petersburskiej". Jednak wkradało się zwątpienie. Czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 426

Spis treści
Zamów abonament