Trzy w jednym
Chadecja, czyli prawica, lewica i centrum
Trzy w jednym
Marcin Dominik Zdort
Słowo prawica w czasach komunizmu i niedługo po roku 1989 było niemodne. Kojarzyło się ze wszystkim co najgorsze -- z kulturowym ciemnogrodem, klerykalizmem, dyktaturą i faszyzmem. Politycy, którzy poszukiwali alternatywy dla postkomunistycznej i solidarnościowej lewicy uciekali więc od określania się jako prawicy -- woleli łagodniejszą nazwę centroprawicy, a jeszcze chętniej nazywali swoje ugrupowania konserwatywnymi czy chadeckimi.
Więzi i przykłady
Politycy odwołujący się dziś w Polsce do tradycji chrześcijańskiej demokracji wywodzą się zarówno ze środowiska chadecji pamiętającego czasy międzywojnia (SP) , spośród katolików działających w koncesjonowanych organizacjach chrześcijańskich w czasach PRL (PAX i PZKS) , jak i z kręgów ruchu solidarnościowego lat osiemdziesiątych.
Nawiązywanie do chadecji wynikało z poczucia więzi ideowej, ale też z próby kształtowania polskiego życia politycznego na obraz i podobieństwo systemów politycznych obowiązujących w Europie Zachodniej. Do partii chadeckich na Zachodzie przypisuje się ugrupowania różniące się od siebie czasem zasadniczo. "Chociaż często zawierają one sojusze z partiami prawicowymi lub reprezentują najczęściej spotykany w ich krajach typ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta