Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty greckich zakonów

11 marca 1995 | Prawo | MA

Prosto ze Strasburga

Kłopoty greckich zakonów

Marek Antoni Nowicki

Państwo, które ingeruje w korzystanie z mienia, musi zachować równowagę między interesem ogólnym i ochroną podstawowych praw jednostki.

Jeszcze przed powstaniem państwa greckiego w 1829 r. osiem zakonów stało się właścicielami rozległych nieruchomości. Część ziemi odebrano im w pierwszych latach istnienia państwa, sporo oddały jej z własnej inicjatywy bezrolnym chłopom. Na podstawie ustawy z 1930 r. nieruchomości pozostające w rękach zakonów były zarządzane przez specjalny organ: Biuro ds. Zarządu Własnością Kościelną (ODEP) , którym kierowały osoby wyznaczone przez Święty Synod. Ustawa nr 1700 z 1987 r. zmieniła zasady zarządu i reprezentowania własności zakonnej. W dalszym ciągu było to ODEP, z tą różnicą jednak, że większość członków jego władz powoływało państwo. Ustawa przewidywała również, że w ciągu sześciu miesięcy od jej opublikowania państwo stanie się właścicielem nieruchomości należących do zakonów, chyba że udowodnią one własność, przedstawiając odpowiednie dokumenty.

Na podstawie decyzji z 16 lipca 1987 r. minister edukacji i spraw religijnych powołał członków zarządu ODEP. Niektóre zakony zaskarżyły tę decyzję w Najwyższym Sądzie Administracyjnym, zarzucając, iż ustawa nr 1700 jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 426

Spis treści
Zamów abonament