Kłopoty greckich zakonów
Prosto ze Strasburga
Kłopoty greckich zakonów
Marek Antoni Nowicki
Państwo, które ingeruje w korzystanie z mienia, musi zachować równowagę między interesem ogólnym i ochroną podstawowych praw jednostki.
Jeszcze przed powstaniem państwa greckiego w 1829 r. osiem zakonów stało się właścicielami rozległych nieruchomości. Część ziemi odebrano im w pierwszych latach istnienia państwa, sporo oddały jej z własnej inicjatywy bezrolnym chłopom. Na podstawie ustawy z 1930 r. nieruchomości pozostające w rękach zakonów były zarządzane przez specjalny organ: Biuro ds. Zarządu Własnością Kościelną (ODEP) , którym kierowały osoby wyznaczone przez Święty Synod. Ustawa nr 1700 z 1987 r. zmieniła zasady zarządu i reprezentowania własności zakonnej. W dalszym ciągu było to ODEP, z tą różnicą jednak, że większość członków jego władz powoływało państwo. Ustawa przewidywała również, że w ciągu sześciu miesięcy od jej opublikowania państwo stanie się właścicielem nieruchomości należących do zakonów, chyba że udowodnią one własność, przedstawiając odpowiednie dokumenty.
Na podstawie decyzji z 16 lipca 1987 r. minister edukacji i spraw religijnych powołał członków zarządu ODEP. Niektóre zakony zaskarżyły tę decyzję w Najwyższym Sądzie Administracyjnym, zarzucając, iż ustawa nr 1700 jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta