Mroczna strona świata
Mroczna strona świata
Zgodnie z dewizą Plutarcha "Navigare necesse est, vivere non est necesse" bohater powieści Goldinga żegluje po oceanie. Topos statku i długiej podróży, podczas której trzeba sprostać próbom i zdobyć doświadczenie, funkcjonuje w literaturze europejskiej, od kiedy Homer kazał wejść na pokład Odyseuszowi. Golding sam chętnie powtarzał, że jego widzenie świata najbliższe jest antycznej tragedii, a w swoich utworach odwoływał się do powszechnie znanych archetypów. Fabułę "Władcy much", powieści, która przyniosła mu sławę, umieścił na bezludnej wyspie przypominającej raj. Arkadia została zniszczona przez obejmującego ją we władanie człowieka. W "Rytuałach morza" statek staje się miejscem zbrodni.
Golding nie po to każe bohaterom żeglować, żeby pokazać niezłomność ich charakterów w walce z żywiołem czy szlachetność misji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta