Niepewna ulga
Sądowa wykładnia
Niepewna ulga
Interpretacja przepisów podatkowych przyprawia o ból głowy nawet fachowców. Źródłem licznych rozterek są m. in. przepisy dotyczące ulg podatkowych. Tymczasem podatnik pragnący skorzystać z ulg i odliczeń musi złożyć samodzielnie zeznanie podatkowe i prawidłowo odliczyć należny podatek.
W wyroku z 27 lipca 1994 r. NSA wyjaśnił, iż przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości prowadzenia odrębnej sprawy o ulgę z tytułu zakupu mieszkania. O tym, czy ulga przysługuje, organ podatkowy rozstrzyga dopiero przy okazji wymiaru podatku. Decyzja rozstrzygająca wyłącznie kwestię takiej ulgi, zamiast sprawy wymiaru tego podatku, jest dotnięta nieważnością (art. 156 § 1 pkt 2 k. p. a. ). Przepis, na który powołuje się NSA, zobowiązuje organ administracji państwowej do stwierdzenia nieważności decyzji, która wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.
Urząd skarbowy ma trzy lata na skontrolowanie zeznania i wydanie decyzji, w której -- jeżeli ktoś źle obliczył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta