Transplantacja a miłość bliźniego
Zamyślenia
Transplantacja a miłość bliźniego
Bp Józef Życiński
Ewangeliczna zasada miłości bliźniego wraz z upływem czasu modyfikuje swój zakres i sens. W czasach Chrystusa Izraelici nie uważali za bliźnich np. mieszkańców pobliskiej Samarii. Dopiero za pomocą przypowieści o dobrym Samarytaninie czy dialogu z Samarytanką przy studni można było przełamywać uproszczone stereotypy myślowe. U ich podstaw leżał m. in. brak wyobraźni, rutyna, przyzwyczajenie do prostych schematów wczorajszego dnia. Te same czynniki funkcjonują także obecnie, czyniąc uboższą naszą dziedzinę świadczenia miłości bliźniego. W imię tej miłości potrafimy ofiarować bliźnim pomoc finansową. Kierując się miłością zdobywamy się na cierpliwść i panujemy nad przejawami rozdrażnienia. Znacznie rzadziej myślimy jednak w kategoriach miłości bliźniego o transplantacjach medycznych. A tymczasem ważną potrzebą czasu okazuje się posiadanie należytej liczby organów, których przeszczep umożliwiłby oczekującym chorym powrót do normalnego życia albo nawet niósłby ostateczną szansę jego uratowania.
Wymowa liczb pozostaje nieubłagana. Polska, mimo wzrostu wskaźników w ostatnich latach, ciągle zajmuje bliskie końca miejsce w statystykach dotyczących liczbowych proporcji przeszczepów w Europie. W Stanach Zjednoczonych oczekuje obecnie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta