Ukraina wielu narodów
Ukraina wielu narodów
Tuż przed upadkiem komunizmu, w drugim obiegu ukazały się dwie książki przybliżające nam obraz, jak się wkrótce okazało, niepodległego sąsiada zza wschodniej granicy. Borys Lewycki przedstawił , ,Politykę i społeczeństwo na Ukrainie sowieckiej 1953--1980 (wyd. CDN 1988) , a Tadeusz A. Olszański , ,Zarys historii Ukrainy w XX wieku'' (wyd. Solidarni 1989) . W minionym półwieczu próby nawiązywania dialogu polskoukraińskiego dokonywane były poza Polską i Ukrainą, na neutralnym terenie, gdzie nie sięgała kontrola moskiewska. Umiejętne podsycanie antagonizmów i wrogości, zafałszowanie historii i wspólnych korzeni spowodowało, że dopiero w ubiegłym roku obszerny materiał źródłowy do otwartego dialogu z Ukraińcami przygotowała książka Piotra Eberhardta , ,Przemiany narodowościowe na Ukrainie XX wieku''.
Prof. Piotr Eberhardt wykorzystał bogate materiały statystyczne i demograficzne z ostatniego stulecia. Posłużył się też najnowszymi opracowaniami ukraińskimi różniącymi się od polskich nie tylko w sposobach interpretacji, ale również danymi statystycznymi. Już we wstępie autor zastrzegł, że w jego pracy ustalenie obiektywnej prawdy nie zawsze będzie możliwe, co nie znaczy, że książka nie przyczyni się do przewartościowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta