Owocni czy produktywni?
Etyczna strona informacji
Owocni czy produktywni?
Anna Baniewicz
Wpływ mediów na odbiorcę -- o czym często na co dzień się zapomina -- może być tak daleko idący, że szerzej ujmowany jest wręcz jako problem: mediów i praw człowieka. Dlatego tak ważne jest dostrzeganie etycznego wymiaru informacji, słowa, obrazu i komunikacji ludzkiej w ogóle we wszelkiego rodzaju dyskusjach. Od innej strony -- jest to po prostu refleksja na temat problemu wolności i jej granic, poczucia odpowiedzialności, a także współczesnego rozumienia pojęcia pluralizmu i tolerancji. A refleksja ta jest drogą do poszukiwania wspólnej płaszczyzny wartości wśród ludzi dobrej woli, żadna bowiem dziedzina życia społeczego czy też politycznego (z demokracją włącznie) nie może przetrwać bez minimum etycznego.
Nie jest to sprawa błaha, chodzi bowiem o przeszłość i przyszłość,
o kierunek zmian świata i Europy.
Chodzi o to, by poprzez stałą pamięć o złowieszczej manipulacji słowem, o słowie -- które jest przemocą i rodzi przemoc, które jest fałszem i wprowadza fałsz -- starać się o ich powstrzymywanie. Inaczej efektem takich słów może być totalitarna dehumanizacja i barbarzyństwo, co dobrze pamiętamy z niedawnej przeszłości. Nie chodzi o skrajny pesymizm, ale autorefleksję i namysł nad wielką łatwością -- przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta