Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arabowie i demokracja

03 stycznia 2004 | Plus Minus | SG

BLISKI WSCHÓD

Arabowie i demokracja

SHAFEEQ GHABRA

Minionej wiosny dziesiątki milionów Arabów były świadkami obalenia Saddama Husajna, a w jego upadku widziało odbicie własnej sytuacji. I słusznie, ponieważ przemiany w Iraku mogą zwiastować początek burzenia "arabskiego muru" - niewidzialnej bariery autorytaryzmu i nieustępliwości, izolującej ten region równie szczelnie, jak niegdyś mur berliński dzielił Europę na dwie części.

Wobec ciężkiej choroby, która dotyka Bliski Wschód, dzisiejsze arabskie status quo nie utrzyma się długo. A co potem? Są trzy ponure możliwości: anarchia w rodzaju tej, dzięki której Osama bin Laden prosperował w Afganistanie; wojna domowa w rodzaju tej, która zrujnowała Algierię i Sudan; albo nowy autorytaryzm w stylu Saddama.

Po to, aby urzeczywistnił się któryś z tych scenariuszy, świat nie musi robić nic: wystarczy czekać i patrzeć, jak Bliski Wschód pogrąża się w chaosie. Jest jednak i pozytywny wariant: droga reform wiodąca do ustanowienia państwa prawa, praw jednostki, silniejszego społeczeństwa obywatelskiego i demokratyzacji w całym arabskim świecie.

Pomimo przemocy nękającej dziś Irak można znaleźć taką drogę. W ciągu ostatnich dwudziestu lat arabski świat był stosunkowo stabilny. Zabójstwa, zamachy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3116

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament