Rozliczenia dla zaawansowanych
Rozliczenia dla zaawansowanych
Komentarz: Prawo do poprawki
Inwestujący w papiery wartościowe pogodzili się zapewne z faktem, że od 1 stycznia 2004 r. dochody z dokonywanych przez nich transakcji będą obciążone podatkiem. Trzeba go obliczyć po zakończeniu całego roku.
Być może do tego czasu uda im się skończyć jakiś kurs podatkowy albo szkolenie. Nowe przepisy są jednak mało czytelne nie tylko dla podatnika, lecz także specjalisty.
Opodatkowanie dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych w przekazach medialnych przedstawiano bardzo prosto. Rzeczywiście, osobie, która nie musi się zastanawiać nad szczegółami (np. nie jest to informatyk zatrudniony w domu maklerskim i pracujący nad systemem wyliczającym dane dla celów podatkowych), zasady wydają się klarowne. Podatek obliczamy według jednolitej stawki 19 proc., od dochodu stanowiącego różnicę między uzyskanymi przychodami z odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania tych przychodów. Owe przychody i koszty, a właściwie zgodnie z brzmieniem art. 39 ust. 3 znowelizowanej ustawy, dochód do opodatkowania, zostanie nam wyliczony w specjalnej informacji, którą dostaniemy najpóźniej za rok i dwa miesiące. Wystarczy tylko użyć kalkulatora, wypełnić i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta