Próba sił kosztem pacjentów
Próba sił kosztem pacjentów
Komentarz: Lekceważenie rozsądku
W Wielkopolsce pracę podjęła tylko jedna trzecia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
FOT. (C) TOMASZ REISS/TAM TAM
Wielkopolska, Śląsk, Opolszczyzna, Dolny Śląsk, Podlasie, Lubuskie - w tych regionach mieszkańcy mogą mieć od piątku poważne kłopoty z otrzymaniem pomocy medycznej. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zamknęli gabinety i przychodnie. - Negocjujmy! - apeluje minister zdrowia.
Dane, które przedstawia Narodowy Fundusz Zdrowia, nie są złe: 80 procent Polaków ma zapewniony dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. W dziesięciu województwach, nawet tam gdzie działa Porozumienie Zielonogórskie, skupiające lekarzy niezgadzających się na warunki kontraktowania świadczeń, pacjenci mogą normalnie korzystać z usług lekarzy. Od zamknięcia gabinetów odstąpili np. lekarze na Podkarpaciu, którzy nie podpisali kontraktów z NFZ. - Chcemy leczyć ludzi, ale warunki proponowane są nie do przyjęcia. Pacjentów nie obchodzą jednak nasze przepychanki z Funduszem - tłumaczy Adam Baranowski z Podkarpackiego Porozumienia Lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Jednak sytuacja w sześciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta