Moda na Kozłówkę
Moda na Kozłówkę
W przyszłym roku Galeria Socrealizmu będzie obchodzić 10-lecie.
FOT. KATARINA STOLZ
ROBERT HORBACZEWSKI
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce od dwóch lat robi furorę. W tym roku odwiedziła je rekordowa liczba 256 tys. turystów. Krzysztof Kornacki, dyrektor placówki, chociaż cieszy się wynikiem, zapowiada, że dla dobra muzeum będzie musiał tę modę przyhamować.
Frekwencja
Najsłynniejsze wystawy
Kozłówka jako jedna z nielicznych siedzib magnackich wyszła z wojennej i powojennej zawieruchy prawie bez strat. Dzięki temu zachowało się oryginalne wyposażenie. Pałac kusi czerwonym salonem, jadalnią, biblioteką i wnętrzami z przełomu XIX i XX wieku utrzymanymi w wystawnym stylu II Cesarstwa. Po kilkuletniej konserwacji udostępniono zwiedzającym kaplicę pałacową wzorowaną na kaplicy królewskiej w Wersalu. Turystów przyciąga też Galeria Sztuki Socrealizmu, stworzona w 1994 roku. To najbogatsza w kraju ekspozycja sztuki polskiej lat 50. Liczy 1600 obrazów, rysunków, grafik, plakatów, rzeźb, w tym eksponowanych w plenerze monumentalnych pomników: Lenina z Poronina, Bieruta z Lublina i Marchlewskiego z Włocławka.
- Do galerii ciągnęły pielgrzymki przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta