Co byście beze mnie zrobili
CZESŁAW NIEMEN
Co byście beze mnie zrobili
Koncert w Teatrze Polskim, rok 2001; poniżej - skromne muzykowanie w roku 1973.
(c) BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
JACEK CIEŚLAK
Wszyscy znali "Dziwny jest ten świat", "Pod Papugami". Nie wszyscy rozumieli muzyczne eksperymenty Niemena, przywiązanie do poezji Norwida. Irytował się, że jego dorobek ograniczany był do kilku piosenek. Od ponad trzydziestu lat próbował napisać kompozycję "Piękny jest ten świat".
Wciąż mu nie wychodziło. Być może szkic piosenki poznamy dopiero po jego śmierci, tak jak nieznane fragmenty życia,
bo - paradoksalnie - był jedną z najmniej znanych i rozumianych postaci polskiego życia kulturalnego po wojnie.
Najmniej znaną kartą biografii jest dzieciństwo i młodość spędzone w Starych Wasiliszkach niedaleko Lidy. Kiedy miał siedem miesięcy, wybuchła wojna. Wielu sąsiadów trafiło za Ural. Kiedy rozpoczęła się okupacja niemiecka, ojciec został rusznikarzem AK. Siostra Jadwiga zanosiła żołnierzom do lasu kabury szyte przez tatę.
- Osadę Stare Wasiliszki założył podobno książę Wasiłło, który jako jeden z pierwszych na Litwie przyjął chrześcijaństwo - mówił Niemen. - Prawie do końca XIX wieku stał we wsi drewniany kościółek. Dopiero potem, za pozwoleniem cara...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta