Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolontariusz i bezrobotny

24 stycznia 2004 | Prawo | OB

Prawo pracy Świadczenia ochotnicze i bez wynagrodzenia

Wolontariusz i bezrobotny

PAWEŁ BIŃCZYK

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określa wolontariusza jako osobę, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia odpowiadające świadczeniu pracy na rzecz różnych podmiotów, zwanych w ustawie "korzystającymi". Korzystający nie jest pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy, a wolontariusz nie jest pracownikiem.

Świadczenia wolontariusza odpowiadają świadczeniu pracy, lecz nie występuje tu nawiązanie stosunku pracy, nie ma umowy o pracę. Świadczenia są wykonywane na podstawie porozumienia pomiędzy wolontariuszem i korzystającym, które określa zakres, sposób i czas wykonywania świadczeń przez wolontariusza. Porozumienie może być ustne, jednak na żądanie wolontariusza lub jeśli świadczenie wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni, porozumienie powinno być sporządzone na piśmie. Wolontariusz może także żądać wydania pisemnego zaświadczenia o wykonywaniu świadczeń, w tym o ich zakresie. Ponadto, na prośbę wolontariusza korzystający może przedłożyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3134

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament