Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorące ministerialne krzesło

24 stycznia 2004 | Publicystyka, Opinie | AŁ

Na obsadę stanowiska ministra skarbu coraz większy wpływ mają polscy biznesmeni

Gorące ministerialne krzesło

Wszystko wskazuje na to, że Piotr Czyżewski, czyli trzeci z ministrów skarbu w rządzie Leszka Millera, stracił tekę w efekcie sporu o prywatyzację z polskim biznesmenem. Okazało się, że Jan Kulczyk jest nie tylko kolejnym "petentem" starającym się o kupno jakiejś firmy, ale może wpływać na skład rządu.

Specjalne posiedzenie Sejmowej Komisji Skarbu Państwa (KSP) odbędzie się w środę o godzinie 10.00. Tematem posiedzenia ma być prywatyzacja ośmiu zakładów energetycznych z tzw. grupy G8. Wiesław Walendziak, przewodniczący KSP, zaprosił na posiedzenie dotychczasowych ministrów skarbu państwa, którzy zajmowali się tą prywatyzacją. Przetarg na większościowy pakiet akcji G8 trwa już od trzech lat. K.O.

Kierowanie Ministerstwem Skarbu Państwa staje się jedną z najmniej atrakcyjnych posad w obecnym rządzie. Można ją stracić po roku lub po trzech miesiącach. Czas zależy od umiejętności sprostania oczekiwaniom premiera i polskich biznesmenów.

Ministerstwo Skarbu, należące do resortów gospodarczych, jest jednym z najważniejszych w rządzie. Stąd płyną do budżetu pieniądze, pochodzące ze sprzedaży akcji firm. Pomimo trwającej 13 lat prywatyzacji, nadal majątek skarbu państwa szacuje się na 93,8 mld zł, a wartość akcji i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3134

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament