Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna pamięć nie istnieje

24 stycznia 2004 | Plus Minus | AJ
źródło: Nieznane

ROZMOWA Z HISTORYKIEM ANDRZEJEM CHWALBĄ

Jedna pamięć nie istnieje

(C) ŁUKASZ TRZCIŃSKI

Rz.: Napisał pan profesor, że historię trzeba pisać od nowa. Dlaczego tak trudne jest krytyczne spojrzenie na własną historię heroiczną?

ANDRZEJ CHWALBA: Mówienie o konieczności pisania historii na nowo wynika ze specyfiki historii jako nauki. Zmierza ona bowiem, co prawda, ku obiektywizacji, jeżeli chodzi na przykład o wywody czy narrację, jednakże jest nauką subiektywną: w każdym z nas tkwi przecież epoka, w której żyjemy, stawiamy pytania zgodne z naszym światopoglądem oraz z zainteresowaniami własnymi oraz czytelnika. Bo chociaż historyk dokumentuje czasy przeszłe, to jednak na przykład młodszą generację interesują często inne aspekty. Rewaloryzacji historii sprzyjają także nowe narzędzia badawcze. Jeśli zaś chodzi o badanie w Polsce naszej historii heroicznej po II wojnie światowej, to obejmowało ono tylko okupację hitlerowską, a nie sowiecką, z wiadomych względów. Istniał jednak wówczas pewien konsensus w oczekiwaniu władzy, społeczeństwa, a także historyków, by w ocenie okupacji hitlerowskiej eksponować wątki okrucieństwa okupanta. Nie stosowano tu jednak żadnej waloryzacji, chociaż wiadomo, że nie każdy Niemiec był zbrodniarzem. Zaraz po wojnie przejęliśmy nawet bezwiednie pewne nazistowskie kryteria, na przykład tezę o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3134

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament