Nie ma spółki, ale wierzytelność została
Jak dzielić majątek przy likwidacji
Nie ma spółki, ale wierzytelność została
CZY TO SIĘ UDA?
Spółka akcyjna - zanim zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców - musi przebrnąć przez postępowanie likwidacyjne. Nie jest ono ani łatwe, ani szybkie, ani darmowe. Poza tym z likwidacją wiążą się pewne problemy interpretacyjne.
- Reprezentuję spółkę akcyjną, w której akcjonariuszami są pracownicy przedsiębiorstwa państwowego. Cały kapitał zakładowy spółki został przeznaczony na pożyczkę dla tego przedsiębiorstwa. Niedługo potem sąd ogłosił jego upadłość, a my mamy już tylko tyle pieniędzy, żeby zwołać ostatnie walne zgromadzenie i rozwiązać spółkę. Czy po likwidacji wspomniana wierzytelność przejdzie na akcjonariuszy? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Sytuacja akcjonariuszy spółki, o którą pyta czytelnik, może się okazać o wiele bardziej złożona, niż to na pierwszy rzut oka wygląda. Przede wszystkim - jeśli chcą rozwiązać swoją spółkę - nie mogą uniknąć sformalizowanej procedury zamykania działalności. Żaden sąd nie wykreśli z rejestru spółki, która nie przeprowadziła postępowania likwidacyjnego, polegającego na zakończeniu jej interesów (w tym spłacenia długów i ściągnięcia wierzytelności) oraz podzieleniu majątku spółki (jeśli taki w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta