Między księżycem a słońcem
Między księżycem a słońcem
Niedawny wybór arcybiskupa Józefa Michalika na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski rozogniły na nowo debatę w mediach nad kształtem polskiego Kościoła. Publicyści liberalni jako receptę na jego uzdrowienie proponują demokratyzację i zwiększenie znaczenia świeckich. Co jednak dzieje się, gdy w ramach wspólnoty Kościoła zasada ta działa nie po myśli liberalnych recenzentów?
Co się dzieje, gdy nie wygrywa słońce?
O ile hasło demokratyzacji Kościoła jest dogmatem zwolenników zmian, o tyle, jak się okazuje, jest od tego postulatu jeden, ale ważny wyjątek. Są nim wybory przewodniczącego Episkopatu Polski. Już po raz drugi "Gazeta Wyborcza", a w ślad za nią wiele innych mediów, z wyraźnym ubolewaniem donosi o wynikach elekcji w polskim Episkopacie. W 1999 roku "Gazeta" nie kryła, że uważa za porażkę wybór prymasa Józefa Glempa i abpa Michalika jako jego zastępcę.
Nie inaczej był i teraz. Demokratyczny wybór Arcybiskupa Michalika przedstawiono jako coś w rodzaju skandalu.
Kwaśny komentarz biskupa Tadeusza Pieronka - Miało wzejść słońce, a został księżyc - cytowano nie tylko w "Gazecie Wyborczej". Otwierał on i określał informacje o wyborze metropolity przemyskiego w dziennikach TVN i TVP....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta