Bank centralny 'nastawia się'
Bank centralny "nastawia się"
Właśnie zaczyna się drugie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w nowym składzie. Uczestnicy rynku finansowego, zachęcani ankietami przeprowadzanymi przez serwisy informacyjne, znów zastanawiają się nad sensem zdania umieszczonego w lutowym komunikacie, iż RPP "nie wyklucza zmiany nastawienia na restrykcyjne na następnym posiedzeniu".
Wyniki ankiet pokazują, że choć rada osiągnęła cel w postaci zdecydowanego ograniczenia oczekiwań na obniżki stóp procentowych, to jej lutowy komunikat wprowadził sporo zamieszania. Rada nie wyjaśniła bowiem, jakie warunki powinny być spełnione, aby nastawienie w polityce pieniężnej się zmieniło. Dlatego też oczekiwania co do daty tej zmiany (lub jej braku) są bardzo zróżnicowane - poczynając od tego tygodnia, a kończąc na październiku. A przecież, jak mówił kilka lat temu Mervin King, ówczesny wiceszef banku centralnego Anglii, polityka pieniężna nie powinna zaskakiwać, a jeśli ma być udana, to powinna być wręcz nudna. Na nudę w wydaniu polskiej RPP najwyraźniej jeszcze poczekamy; na razie może być interesująco....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta