Prawo autorskie a różnorodność kulturowa
FOT. TOMASZ ŻUREK
O przyszłości społeczeństwa globalnego można mówić, akcentując bądź wynikające stąd dla ludzkości szanse, bądź wyzwania. Wśród zagrożeń wymienia się niebezpieczeństwo homogenizacji grup społecznych w wyniku utraty przez nie odrębności kulturowej.
Różnorodność kulturową, wyrażająca się w tym, że świat zamieszkuje tysiące mniejszych i większych społeczeństw, różniących się poglądami, wierzeniami, systemami wyznawanych wartości czy językiem i tworzących dobra kultury budujące bogaty i zróżnicowany dorobek ludzkości, uważa się bowiem za fakt budzący optymizm. W różnorodności kulturowej daje temu wyraz Deklaracja UNESCO z 2 listopada 2001 r. - dostrzega się zbiorową siłę, która mocą swej kreatywności zdolna jest nadać właściwy kierunek rozwojowi świata. Toteż widoczne współcześnie w kulturze przejawy uniformizacji budzą niepokój, gdyż zdają się zwiastować początki zaniku tej szczególnej, warunkującej rozwój, twórczej siły.
Jednym z ważnych dowodów wsparcia idei różnorodności kulturowej przez UNESCO jest podejmowanie przez tę organizację działań na rzecz ochrony i promocji materialnych dóbr, będących nośnikiem kulturowej odrębności. Określane mianem dóbr kulturowych, wytwory te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta