Unia potrzebuje niższych podatków
Unia potrzebuje niższych podatków
Kanclerz RFN Gerhard Schröder po raz kolejny wezwał nowe państwa członkowskie Unii, w tym Polskę, do podniesienia stawek podatku dochodowego od firm. Apel ten jest częścią niemiecko-francuskiej inicjatywy zmierzającej do objęcia harmonizacją w ramach Unii także podatków bezpośrednich. Harmonizacja taka w praktyce oznaczałaby konieczność podniesienia podatków w większości nowych krajów członkowskich. Polska powinna stanowczo odrzucić tę inicjatywę. Wbrew temu, co mówi kanclerz, Unii potrzebne są niższe, a nie wyższe, podatki.
Warszawska wypowiedź kanclerza zdumiewa, bo pozostaje w jaskrawej sprzeczności z elementarną logiką ekonomiczną, zgodnie z którą każdy podatek pociąga za sobą koszt w postaci obniżenia efektywności gospodarczej, a zatem im wyższe podatki, tym większe straty w efektywności i wzroście. Dlatego optymalny system podatkowy powinien opierać się na podatkach pośrednich, niskich i w miarę jednolitych.
Argumenty kanclerza
Wypowiedź ta zdumiewa zwłaszcza w kontekście konferencji, podczas której padła. Kongres Polskiego Forum Strategii Lizbońskiej miał omawiać sprawy unowocześnienia Europy i nadania jej nowych impulsów rozwojowych - tymczasem z ust kanclerza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta