Jak obronić różnorodność kultury
Na przyszłorocznej, 33. sesji Konferencji Generalnej UNESCO będzie omawiany projekt konwencji o ochronie różnorodności treści kulturalnych i twórczości artystycznej. Oznacza to, że społeczność międzynarodowa będzie rozważać kwestię podniesienia powszechnej deklaracji o różnorodności kulturalnej do rangi obowiązujących norm.
Różnorodność bawi
Gdyby przeprowadzić ankietę, kto jest za różnorodnością kultury, a kto za uniformizacją świata, to jestem przekonany, że zdecydowana większość ludzi na świecie opowiedziałaby się za pierwszą. Także ci, którym przypisuje się największy udział w ujednolicaniu świata - zarządcy korporacji transnarodowych. Niewielu w istocie deklaruje się jako zdecydowani orędownicy uniwersalizacji wszystkiego. Są wśród nich ci, którzy tęsknią za czytelnym światem i wszędzie chcieliby się czuć u siebie bez wysiłku dekodowania symboli innych kultur. Takich ludzi opatruje się etykietką kosmopolitów, która w czasach Oświecenia nie była pejoratywna. Określano tym mianem człowieka, który nie wyrzekając się własnej ojczyzny, nie czuł się obco wśród innych, bo nie miał wobec nich uprzedzeń. Jan Jakub Rousseau pisał o takich ludziach z szacunkiem i sympatią jako o duszach wielkich przekraczających urojone przegrody między narodami. Hugo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta