Świat pod specjalną ochroną
Zamek w Malborku, umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO FOT. (C) WOJTEK JAKUBOWSKI/KFP
Nazwa UNESCO, najbardziej znanej z organizacji wyspecjalizowanych ONZ, w powszechnej świadomości kojarzy się przede wszystkim z kulturą, zwłaszcza z ochroną zabytków i szeroko pojmowanego światowego dziedzictwa. To oczywiście prawda, ale nie całkowita. UNESCO to o wiele więcej. Wystarczy przypomnieć nazwę: Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury.
Działalność na tych trzech polach - a właściwie już czterech, bo z biegiem lat doszła do nich sfera komunikowania się - służy jednak innemu jeszcze, nadrzędnemu celowi: sprawie pokoju. "Ponieważ wojny rodzą się w umysłach ludzi, to w umysłach ludzi należy budować obronę pokoju" - głosi konstytucja UNESCO i jest to hasło-fundament, niezależnie od tego, czy chodzi o budowę szkół w krajach najbiedniejszych i zwalczanie analfabetyzmu, ratowanie pamiątek przeszłości i ochronę pomników natury, działanie na rzecz równouprawnienia kobiet i dialogu między kulturami.
Środki przeznaczone na realizację tych celów są stosunkowo skromne. Budżet UNESCO na lata 2002 -2003 wynosił zaledwie 554 miliony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta