Nie tylko w szoferce
Dobra Firma, słucham... Nasz ekspert odpowiada na pytania dotyczące nowych przepisów o czasie pracy kierowców
Nie tylko w szoferce
ŁUKASZ LEJA DYREKTOR BIURA PRAWNEGO I ORZECZNICTWA GłÓWNEGO INSPEKTORATU TRANSPORTU DROGOWEGO
Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosuje się tylko do kierowców zatrudnionych na umowę o pracę i wykonujących jednocześnie transport drogowy?
Przepisy te stosuje się do wszystkich kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, zarówno tych, którzy wykonują transport drogowy, jak i tych, którzy wykonują przewozy na potrzeby własne.
Jaki czas pracy obowiązuje kierowcę zatrudnionego na podstawie umowy innej niż o pracę lub przy działalności wykonywanej osobiście?
Do kierowców zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę w ogóle nie stosuje się ustawy o czasie pracy kierowców w zakresie norm czasu pracy. Stosuje się natomiast przepisy o czasie prowadzenia pojazdów, przerwach i odpoczynkach. Taki kierowca będzie musiał przestrzegać rozporządzenia 3820/85/EWG. Musi więc prowadzić pojazd nie dłuższej niż 9 godzin między dwoma dziennymi okresami odpoczynku (wyjątkowo 2 x 10 godzin w tygodniu) z przerwami. Ma obowiązek zamontowania tachografu i używania tzw. wykresówek. Natomiast nie musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta