Czyżby konkurencja dla związków zawodowych?
Europejskie rady zakładowe
Czyżby konkurencja dla związków zawodowych?
W ramach dostosowania polskich regulacji do unijnych standardów obok związków zawodowych od 1 maja pojawiły się nowe formy pracowniczego współdecydowania o losach zakładu pracy. Czy będą one zagrażać dotychczasowej pozycji związkowców?
WAŻNE PROCEDURY
Zarząd przedsiębiorstwa i specjalny zespół negocjacyjny mogą wspólnie zdecydować, że zamiast powoływać europejską radę zakładową, ustanowią procedury informacyjno-konsultacyjne. Porozumienie takie powinno określać jeden lub kilka sposobów przekazywania informacji, prowadzenia konsultacji i wymiany poglądów na temat przekazanych danych.
1 maja weszła w życie ustawa z 5 kwietnia 2002 r. o europejskich radach zakładowych (dalej: ustawa - DzU nr 62, poz. 556). Wprowadza ona dwie instytucje pracowniczego współzarządu przedsiębiorstwem wspólnotowym - europejskie rady zakładowe oraz procedury informacyjno-konsultacyjne. Natomiast do 23 marca 2005 r. w Polsce musi zostać wdrożona dyrektywa Parlamentu Europejskiego nr 2002/14/WE. Ustanawia ona ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami (dalej: dyrektywa) i nakazuje wprowadzenie mechanizmu informacyjno-konsultacyjnego u pracodawców zatrudniających już 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta