Ossolineum łączy
Ossolineum łączy
FOT. (C) GRZEGORZ HAWAŁEJ
Ossolineum powstało po upadku I Rzeczypospolitej. Zgodnie z wolą założyciela - Józefa Maksymiliana Ossolińskiego - miało być w czasie zaborów depozytariuszem dziedzictwa kulturowego narodu dążącego do odzyskania niepodległości państwowej. Jaką rolę placówka pełni w roku 2004, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej?
Do końca XVIII wieku Rzeczpospolita rozwijała się w ścisłym związku z Europą, z europejską myślą oświeceniową. Jej elity podjęły próbę reform gospodarczych i politycznych, szeroko czerpiąc z doświadczeń europejskich. Gdy próby te zakończyły się porażką, a Rzeczpospolita upadła, jej ziemie w przeważającej części zostały zajęte przez Rosję - mocarstwo, które ukształtowało się w izolacji od Europy. Józef Maksymilian Ossoliński, tworząc fundację, powołał do życia instytucję, która miała pomóc w czasie niewoli w zachowaniu tożsamości narodowej oraz związków z kulturą europejską. Rozumiał, że walka o odzyskanie niepodległości będzie trudna, a jej wynik niepewny. Wierzył, że dla zniewalanego narodu najważniejsze jest zachowanie własnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta