Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ossolineum łączy

02 czerwca 2004 | Sponsorowany | RB
źródło: Nieznane

Rozmowa z dr. Adolfem Juzwenką, dyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu

Ossolineum łączy

FOT. (C) GRZEGORZ HAWAŁEJ

Ossolineum powstało po upadku I Rzeczypospolitej. Zgodnie z wolą założyciela - Józefa Maksymiliana Ossolińskiego - miało być w czasie zaborów depozytariuszem dziedzictwa kulturowego narodu dążącego do odzyskania niepodległości państwowej. Jaką rolę placówka pełni w roku 2004, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej?

Do końca XVIII wieku Rzeczpospolita rozwijała się w ścisłym związku z Europą, z europejską myślą oświeceniową. Jej elity podjęły próbę reform gospodarczych i politycznych, szeroko czerpiąc z doświadczeń europejskich. Gdy próby te zakończyły się porażką, a Rzeczpospolita upadła, jej ziemie w przeważającej części zostały zajęte przez Rosję - mocarstwo, które ukształtowało się w izolacji od Europy. Józef Maksymilian Ossoliński, tworząc fundację, powołał do życia instytucję, która miała pomóc w czasie niewoli w zachowaniu tożsamości narodowej oraz związków z kulturą europejską. Rozumiał, że walka o odzyskanie niepodległości będzie trudna, a jej wynik niepewny. Wierzył, że dla zniewalanego narodu najważniejsze jest zachowanie własnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3242

Spis treści

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004

Zamów abonament