Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konstytucja zmian nie wymaga

02 czerwca 2004 | Prawo | RK

Polemika Artykuł 8 ustęp 1, a kwestia suwerenności

Konstytucja zmian nie wymaga

ROMAN KWIECIEŃ

Zmiana ustawy zasadniczej RP postulowana w związku z przyjmowaną przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości zasadą nadrzędności prawa wspólnotowego nad prawem krajowym jest nie tylko niepotrzebna, ale i byłaby wręcz szkodliwa.

Kontrowersyjna jest tytułowa teza artykułu Stefana Hambury "Wyjście jest tylko jedno: zmiana konstytucji" ("Rz" z 27 maja).

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej: ETS) rzeczywiście w swym orzecznictwie wskazywał, iż państwa członkowskie i ich organy stosujące prawo zobowiązane są do zapewniania skuteczności prawu wspólnotowemu nawet w razie jego sprzeczności z krajowymi normami konstytucyjnymi. Podkreślał, że samo wejście w życie aktów prawa wspólnotowego powoduje automatyczną niemożność zastosowania sprzecznych z nimi przepisów prawa krajowego. "Sąd krajowy - głosił ETS - który w ramach swoich uprawnień ma stosować normy prawa wspólnotowego, jest zobowiązany dbać o ich pełną skuteczność i, jeśli konieczne, odmawiać z urzędu stosowania każdego sprzecznego z nim, również późniejszego, przepisu prawa krajowego, bez konieczności oczekiwania na uchylenie tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3242

Spis treści

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004

Zamów abonament