Po ziemi do nieba
Po ziemi do nieba
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK Nasz nowoczesny liberalny świat zdążył się już mocno postarzeć. Mija oto bowiem okrągłe sto lat, odkąd w roku 1904 Max Weber rozpoczął pracę nad słynnym esejem "Etyka protestancka i duch kapitalizmu", klasyczną już rozprawą, która zaskakiwać i inspirować będzie odtąd kolejne pokolenia badaczy, polityków i przedsiębiorców. Na postawione przez wybitnego niemieckiego socjologa pytania musimy znaleźć odpowiedzi także dziś w Polsce.
Podobne rocznice są zwykle okazją do budowania pomników. Max Weber akurat - wie o tym każdy humanista - ich nie potrzebuje. Jak bowiem celnie ujął to profesor Jerzy Szacki: "trudno sobie wręcz wyobrazić współczesną socjologię bez wynalezionego przez niego słownictwa, wzoru myślenia teoretycznego i zespołu pytań, dotyczących w istocie wszystkich stron życia społecznego". Rozważania Webera o racjonalności, biurokracji, tzw. typach idealnych czy właśnie nowoczesnym kapitalizmie stały się po prostu kanonem. Skoro jednak tak, to rodzić się może pytanie, po co właściwie do Webera wracać? Po co powtarzać podręcznikowe już tezy, rozstrzygnięcia i ustalenia, których wyuczyć się muszą studenci ekonomii bądź socjologii?
Szlachetny krzew do pielęgnacji
Pierwszym powodem, który każe nad tekstem "Etyki protestanckiej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta