Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co złego, to nie wspólna waluta

13 listopada 2004 | Publicystyka, Opinie | MŻ
źródło: Nieznane

Dla Hiszpanii wprowadzenie euro okazało się bardzo korzystne: podobnie może być w przypadku Polski

Co złego, to nie wspólna waluta

RYS. ZBIGNIEW KOŁACZEK

MARCIN ŻOGAŁA

Z wprowadzeniem euro wiązano wielkie nadzieje: miało przywrócić utraconą stabilność makroekonomiczną i tym samym stworzyć podstawę trwałego rozwoju gospodarczego w krajach Unii Europejskiej. Te nadzieje w dużej części ziściły się, choć skutki wprowadzenia wspólnej waluty są w poszczególnych różne. Dla nas pożyteczny może być przykład Hiszpanii, której gospodarka wyraźnie zyskała na wejściu do strefy euro.

Idea wspólnej europejskiej waluty dojrzewała w niespokojnych latach 70. i 80.: miał to być ratunek dla europejskiej gospodarki nękanej szokami naftowymi, stagflacją, bezrobociem i licznymi dewaluacjami kursów walutowych.

Założenia były proste. Euro wyeliminuje wahania kursów i wiążące się z tym wstrząsy gospodarcze. Wstrząsy będą rzadsze również dzięki głębszej integracji gospodarek i synchronizacji cykli koniunkturalnych. Do ustabilizowania sytuacji ekonomicznej przyczyni się lepsze otoczenie instytucjonalne: Europejski Bank Centralny będzie dbał o niską inflację, a zapisany w traktacie z Maastricht wymóg dążenia do zrównoważonych budżetów przez poszczególne państwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3380

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament