Złe sygnały dla dziennikarzy
Złe sygnały dla dziennikarzy
JOANNA CZERWIŃSKA MAŁGORZATA GAŁECKA
Dziennikarze coraz częściej pojawiają się w sądach nie jako sprawozdawcy relacjonujący procesy, lecz jako oskarżeni. W większości wyroki ich dotyczące świadczą o restryktywnym rozumieniu wolności prasy przez polskich sędziów.
Jak wynika z corocznie publikowanych raportów organizacji Reporterzy bez Granic, w rankingach dotyczących wolności prasy Polskę wyprzedza większość państw Unii Europejskiej. Poczynając od 2002 r., nasza pozycja w tych rankingach systematycznie się obniża. Z roku na rok rośnie liczba procesów cywilnych i karnych wytaczanych dziennikarzom.
Wolność prasy gwarantuje art. 14 konstytucji i prawo prasowe . W polskich mediach nigdy jednak ta wolność nie była i nie jest nieskrępowana.
Przepis art. 12 prawa prasowego nakłada na dziennikarzy obowiązek zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych, zwłaszcza obowiązek sprawdzenia zgodności z prawdą uzyskanych wiadomości lub podania ich źródła.
W swoich wyrokach Sąd Najwyższy często powoływał się na ten przepis. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w świetle jego orzecznictwa dochowanie przez dziennikarza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta