Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tradycja od święta

26 listopada 2004 | Mozaika | MD
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Tradycja od święta

Ciupka z grochem, kołacze, moczka - niewielu z nas pamięta o tych tradycyjnych wigilijnych daniach polskiej kuchni. Jednak aby święta były naprawdę wyjątkowe, warto sięgnąć do staropolskich przepisów.

(c) FPM

W świątecznym menu od zawsze były potrawy oparte na grzybach, orzechach, miodzie, kaszach, zbożach, jarzynach, owocach, rybach. Dawniej produkty mleczne, jako że są pochodzenia zwierzęcego, nie pojawiały się w potrawach wigilijnych - zabraniał tego Kościół. Dziś już tego nie przestrzegamy i np. mak do strucli lub klusek moczymy w mleku lub śmietance.

Obowiązkowo wszędzie na Wigilię podaj emy barszcz, zupę grzybową, karpia, śledzie, pierogi, kapustę z grzybami lub grochem. Są jednak potrawy serwowane tego dnia tylko w wybranych regionach Polski. W Wielkopolsce, znanej z uwielbienia do pyr, czyli ziemniaków, w wigilijną wieczerzę podaje się śledzie smażone na oleju lnianym, a do nich - ziemniaki ze specjalnym sosem przygotowanym z oleju, mąki, mleka i majeranku. Wielkopolanie mają też swoją odmianę grochu z kapustą: ciupkę z grochem. Groch gotuje się osobno, osobno także dusi się kapustę kwaszoną, po czym, jak w bigosie, oba składniki łączy się i gotuje razem. Na koniec zagęszcza się zasmażką na oleju....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3391

Spis treści
Zamów abonament