Tradycja od święta
Ciupka z grochem, kołacze, moczka - niewielu z nas pamięta o tych tradycyjnych wigilijnych daniach polskiej kuchni. Jednak aby święta były naprawdę wyjątkowe, warto sięgnąć do staropolskich przepisów.
(c) FPM
W świątecznym menu od zawsze były potrawy oparte na grzybach, orzechach, miodzie, kaszach, zbożach, jarzynach, owocach, rybach. Dawniej produkty mleczne, jako że są pochodzenia zwierzęcego, nie pojawiały się w potrawach wigilijnych - zabraniał tego Kościół. Dziś już tego nie przestrzegamy i np. mak do strucli lub klusek moczymy w mleku lub śmietance.
Obowiązkowo wszędzie na Wigilię podaj emy barszcz, zupę grzybową, karpia, śledzie, pierogi, kapustę z grzybami lub grochem. Są jednak potrawy serwowane tego dnia tylko w wybranych regionach Polski. W Wielkopolsce, znanej z uwielbienia do pyr, czyli ziemniaków, w wigilijną wieczerzę podaje się śledzie smażone na oleju lnianym, a do nich - ziemniaki ze specjalnym sosem przygotowanym z oleju, mąki, mleka i majeranku. Wielkopolanie mają też swoją odmianę grochu z kapustą: ciupkę z grochem. Groch gotuje się osobno, osobno także dusi się kapustę kwaszoną, po czym, jak w bigosie, oba składniki łączy się i gotuje razem. Na koniec zagęszcza się zasmażką na oleju....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta