Jak najbliżej ojczyzny
Gdy w 1950 roku amerykański Komitet Wolnej Europy rozpoczął nadawanie audycji do krajów za żelazną kurtyną, zdawano sobie sprawę‚ że będzie to inne radio niż Głos Ameryki czy BBC. Do swoich rodaków mieli przemawiać własnym głosem emigranci, a nie zachodnie rządy. Nikt jednak nie mógł przypuszczać‚ że już po upływie kilku lat Wolna Europa zacznie odgrywać tak wielką rolę w społeczeństwach bloku radzieckiego‚ stając się podstawowym źródłem niezależnych informacji. W polskim przypadku była jeszcze czymś więcej. Przez kilka dziesięcioleci wywierała znaczący wpływ na sytuację w kraju - zarówno na nastroje społeczeństwa‚ jak i poglądy rządzącej elity partyjnej‚ była namiastką wolnych mediów i głosem jawnej opozycji.
Twórcą tak znaczącej pozycji Polskiej Sekcji Radia Wolna Europa‚ człowiekiem, który odcisnął na niej najsilniejsze piętno, był Jan Nowak-Jeziorański. Przez niemal ćwierć wieku - od maja 1952 roku do końca 1975 roku - kierował monachijską rozgłośnią żelazną ręką‚ co przysparzało mu wielu wrogów zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta