Po co kadencja
Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele jest w Polsce instytucji władczych podlegających zasadzie kadencyjności. Obowiązująca obecnie konstytucja stanowi, że na zasadzie tej opierają swą działalność urzędy: prezydenta RP, prezesa NIK, rzecznika praw obywatelskich, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Na ograniczony czas powoływani są sędziowie Trybunału Stanu, Trybunału Konstytucyjnego, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, pochodzący z wyborów członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Trwanie ich mandatu waha się między czterema a dziewięcioma laty.
Silne uderzenieDo zasady kadencyjności odwołują się, poza konstytucją, także liczne ustawy określające ustrój i zasady funkcjonowania najrozmaitszych organów władzy - w tym, na przykład, ustawy o samorządzie terytorialnym oraz o szkolnictwie wyższym. Ta ostatnia kształtuje kadencje rektora, dziekanów, członków senatów uczelni i niektórych innych organów szkoły. Kadencyjny charakter ma na mocy ustawy także członkostwo w Krajowej Radzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta