Euro na budowę... tożsamości europejskiej
MAGDALENA KOPCZYŃSKA: Ponieważ kultura europejska powstawała i różnicowała się przez ponad 2 tys. lat. W każdym rejonie jest elementem tożsamości narodowej. Ponadto stosunek do kultury jest dużo bardziej emocjonalny i złożony niż np. do gospodarki, w której mamy międzynarodowe korporacje, wspólne interesy ponadkontynentalne. Akceptacja zasad wspólnej pracy w dziedzinie gospodarki jest prosta, w dziedzinie kultury problem stanowi chociażby duma narodowa. Do dziś np. kłócimy się z Francuzami o Chopina i Marię Skłodowską-Curie. Ponadto każdy kraj prowadzi politykę kulturalną w inny sposób: Wielka Brytania lokalnie, Francja - centralnie.
Jednak w europejskich programach pomocowych jest miejsce dla projektów kulturalnych.Przełom nastąpił w połowie lat 70., kiedy zaczęto mówić o potrzebie kształtowania świadomości europejskiej. Ówczesne debaty na ten temat przypominały te dzisiejsze w sprawie zaakcentowania europejskich korzeni chrześcijańskich Europy w konstytucji UE. Wtedy tożsamość europejska nie była dla wielu państw czymś tak oczywistym, jak dziś... Tymczasem po 30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta