FAKTURY, KOSZTY REKLAMY I DROBNE PREZENTY
Chcemy wprowadzić zasadę, że nasze zakupy będziemy sami dokumentować fakturami VAT wystawionymi w imieniu sprzedawcy. Czy faktycznie musimy uzyskiwać od każdego ze sprzedawców podpis na każdej wystawionej przez nas w ten sposób fakturze?
Przepisy rozporządzenia ministra finansów wymagają co prawda, by sprzedawca poprzez podpis akceptował faktury wystawione w jego imieniu przez nabywcę. Jednak VI dyrektywa wyraźnie zabrania państwom członkowskim wprowadzania wymogu, by faktury zawierały podpisy wystawcy czy odbiorcy. Zatem należy uznać, że akceptacja faktur przez sprzedawcę może odbywać się np. poprzez oświadczenie o akceptacji i podpis na dokumencie zawierającym listę faktur wystawionych przez nabywcę w imieniu sprzedawcy w danym miesiącu. Sprzedawca nie musi natomiast podpisywać każdej z wystawionych w jego imieniu faktur.
Nasi dostawcy z innych krajów UE spóźniają się z wysyłaniem faktur za dostarczane nam towary. Często otrzymujemy towar, a fakturę dopiero po dwóch miesiącach. Zdarza się też, że faktura jest wystawiana w miesiącu dostawy, lecz wysyłana z opóźnieniem. Czy to oznacza obowiązek skorygowania deklaracji VAT?
Niestety korekta rozliczenia VAT za jeden lub dwa miesiące może okazać się konieczna. Obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta