Grzywna za braki w ewidencji
Zart. 60 § 1 k.k.s. wynika, że "kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych".
Zgodnie z art. 53 § 21 k.k.s. księgą jest: - księga rachunkowa, - podatkowa księga przychodów i rozchodów, - ewidencja, - rejestr lub - inne podobne urządzenie ewidencyjne, do którego prowadzenia zobowiązuje przepis prawa.
Sprawcą tego przestępstwa może być więc jedynie osoba, na której ciąży wspomniany obowiązek.
Z PRZEPISU ALBO Z UMOWYWynika on przede wszystkim z ustaw (m.in. podatkowych). Istnieje jednak grupa ksiąg, odnośnie do których obowiązku tego nie określają wprost ustawy, tylko rozporządzenia ministra finansów regulujące sposób prowadzenia poszczególnych ksiąg (wydane na podstawie delegacji ustawowej). Dotyczy to m.in. rejestru opłaty skarbowej, rejestru podatku od spadków i darowizn oraz rejestru podatku od czynności cywilnoprawnych. W stosunku do niektórych ksiąg obowiązek ich prowadzenia wynika wyłącznie z rozporządzenia (nie mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta