Do trzech urn w jednym dniu
Co do tej pierwszej kwestii, powstrzymuję się od zabierania głosu. Już teraz wypowiadają się na jej temat liczni politycy i publicyści, głosząc, jak to zwykle u nas bywa, sądy całkiem przeciwstawne. W sprawie prawnej dopuszczalności jednoczesnych wyborów tych trzech organów władzy publicznej i referendum poglądy mogą być również zróżnicowane, lecz nie przypuszczam, aby były całkowicie sprzeczne.
W uzgodnionym terminieOd strony unormowań konstytucyjnych sytuacja przedstawia się następująco. Kadencja obecnie urzędującego Sejmu (a wraz z nim Senatu) rozpoczęła się w dniu pierwszego, po ostatnich wyborach powszechnych, posiedzenia Sejmu. Miało ono miejsce 19 października 2001 r. Kadencja ta trwa cztery lata i upływa w dniu poprzedzającym dzień zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie po kolejnych wyborach parlamentarnych. Można zatem łatwo obliczyć, że ostatnim dniem obecnej kadencji Sejmu i Senatu będzie 18...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta