Trzynastki nie dla wszystkich
Dla pierwszej grupy uprawnionych podstawowe znaczenie ma ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm.). Znowelizowano ją 4 marca 2004 r. (Dz. U. nr 116, poz. 1202). Nowe przepisy weszły w życie w dwóch etapach: 1 lipca 2004 r. i 1 stycznia 2005 r. Prawa żołnierzy i funkcjonariuszy do dodatkowego uposażenia wynikają z ustaw regulujących ich służbę i rozporządzeń właściwych ministrów. Natomiast uprawnienia zatrudnionych w gospodarce do trzynastek określają układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania i umowy o pracę, rzadziej - rozporządzenia ministrów lub nawet Rady Ministrów, jak to ma miejsce w wypadku Karty górnika.
W budżetówceUstawa z 1997 r. kompleksowo reguluje uprawnienia do trzynastek. Często na niej wzorują się autorzy innych przepisów o podobnych nagrodach rocznych. Jej art. 1 przewiduje, że przysługują pracownikom: • jednostek, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta